PTE MIK

Tudatos étkezés vagy ételallergia? Ezek a répás receptek neked szólnak!

By kovacskitti nov 21, 2023

A mindenmentes étkezés a leggyakoribb allergénektől mentes élelmiszereket foglalja magába. A leggyakoribb ételallergiák közé sorolható a tej, a búza, a szója, a tojás, az olajos magvak. Mindenmentes a vegán étrend is.

Mi a különbség a vegán és a vegetáriánus között?

A vegetáriánus alatt olyan embert értünk, aki nem eszik húst, de halat, állati fehérjét, pl. tejet fogyaszthat.

Vegánnak nevezzük azt az embert, aki a hústermékek mellett semmilyen állati eredetű ételt sem fogyaszt, beleértve a tojást, a tejet, és még a mézet is.

A mindenmentes étkezésről:

A diagnosztizált ételallergiával élők számára szinte kötelező olyan termékeket fogyasztani, melyek nem tartalmazzák azt az összetevőt, amire allergiás az illető. Manapság már szinte marketingfogás lett a mindenmentes étkezés, mert egyre jobban terjed ez a „jelenség”, és ennek eredményeként egyre drágábbak lesznek a hasonló tartalmú összetevők. Nehéz egyszerre mentesen és finoman is étkezni, de erre egyre gyakrabban cáfolnak rá a szakácsok, az élelmiszergyártók. A vegánoknál a legfontosabb az állatok védelme, ezért nem fogyasztanak semmi állathoz kötődőt.

Előétel: Répakrémleves

Hozzávalók: 500 g sárgarépa
2-3 gerezd fokhagyma

1 evőkanál rizs

1 marék kesudió

pár vékony szelet friss gyömbér

½ teáskanál curry por

¼ teáskanál kurkuma

só és bors ízlés szerint

A sárgarépát vágjuk apróbb szeletekre, és tegyük fel vízben főni. Ha már puha, akkor hagyjuk rajta a vizet, és turmixoljuk össze. Ezután jöhet az ízesítés: minden összetevőt és fűszert adjunk hozzá, majd turmixoljuk még pár percig, mire fényes, selymes állagot nem kapunk, és kész!

Főétel: Tavaszi tekercs

Hozzávalók: 15 rizslap

2-3 nagyobb sárgarépa

2 újhagyma

500 g káposzta

1 fokhagyma

1-2 ek. szójaszósz

kókuszzsír

A zöldségeket szeleteljük vagy reszeljük vékonyra a töltelékhez, majd egy evőkanál kókuszzsíron pirítsuk meg a fokhagymát, és adjuk hozzá a zöldségeket. Ezután ízesítjük: sóval, borssal, és szójaszósszal. Ha kicsit megpirulnak és ropogósak a zöldségek, de még nem párolódnak, akkor levehetjük a tűzről.

A rizslapokat áztassuk be pár másodpercre vízbe. Ezután teljesen átlátszóak lesznek, de várjunk vele annyira, míg újra láthatóvá válnak a rizslapok.

Az előbb készített töltelékből egy nagyobb adagot helyezzünk a rizslap közepére, majd tekerjük fel. Egy kisebb edénybe tegyünk annyi kókuszzsírt, hogy félig ellepje a tekercseket, majd 1-2 perc alatt süssük készre.

 

Desszert: Répatorta

Száraz hozzávalók: 150 g mandulaliszt

100 g zabliszt

110 g eritrit

1 teáskanál sütőpor

1 teáskanál szódabikarbóna

ízlés szerint: fahéj, szegfűszeg, gyömbér

80–100 g apróra vágott dió

130 g reszelt répa

½ narancs héja és leve

Nedves hozzávalók: 2 evőkanál kókuszolaj

1 evőkanál mogyoróvaj

150 g almaszósz

100 ml növényi tej (lehet rizs, mandula, zab stb.)

A krém hozzávalói: 100 g kesudió

100 g natúr tofu

100 g növényi joghurt

½ narancs és lime leve és reszelt héja

50 g eritrit

A tészta: A répát, 20 g eritritet és a narancsot feltesszük főni addig, amíg egy kis levet nem enged, majd hozzákeverjük a száraz hozzávalókhoz. Jól elkeverjük, utána pedig jöhetnek a nedves hozzávalók. Ha túl sűrű lesz, akkor adhatunk hozzá még növényi tejet. Olyan állagú legyen a tészta, hogy be lehessen önteni egy sütőpapírral bélelt tortaformába. 180–200 fokon 30–40 percig süssük, és hagyjuk teljesen kihűlni.

A krém: Minden összetevőt egy erős robotgépbe teszünk, és addig mixeljük, amíg nem lesz krémes. Ha nagyon szárazak a hozzávalók, akkor adhatunk hozzá egy kevés növényi tejet.

Vágjuk ketté a kihűlt tortalapot, és kenjük meg a krémmel. Kedv szerint díszíthetjük!

Hasonló cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük