PTE MIK

A Ford forradalma: az autógyártó, aki megváltoztatta a munka és a pihenés arányát

Az emberiség számára a hétvége nem mindig létezett ebben a formában, mint most. A hétvégét és az ötnapos munkahetet nem a természetes törvények alkották, hanem történelmi és társadalmi folyamatok révén alakult ki. A munkaidő csökkentése és a hétvége bevezetése hosszú és küzdelmes út eredménye.

Az ipari forradalom idején a munkások szabadideje politikai és társadalmi kérdéssé vált. Az emberek felléptek az elnyomó munkakörülmények és a hosszú munkaidő ellen. Az új technológiák megjelenése azonban nem hozott könnyebbséget, hanem még rosszabbá tette a munkát. A gyárakban zajló folyamatos munkavégzés, a munkaidő ellenőrzése és az embertelen körülmények mind a munkások ellenállását erősítették. A hétfőket elkezdték „ellopni” maguknak az emberek ezek voltak az első hétvégi napok. Az egyes országokban a munkások más és más napokat választottak a pihenésre és a szórakozásra, ám egyre erősebben jelentkezett az igény a rövidebb munkaidőre.

Henry Ford 1914-ben 2,34 dollárról 5 dollárra emelte a napi fizetéseket. Persze ezt nem emberbaráti szeretetből tette, hanem mert a magasabb bérek lehetővé tették Ford számára, hogy a jól fizetett munkások meg tudják venni az általa gyártott autókat. De a dolgozóknak nem volt elég szabadidejük és nem látták értelmét, hogy autót vegyenek. Ezért Ford nagy lépése az amerikai autógyárakban az ötnapos munkahét bevezetése volt. Így az általa fizetett munkások több pénzt költöttek és a saját termékeiket is megvásárolták.

Az ötnapos munkahét és a hétvége fogalmát 1938-ban törvénybe iktatták az Amerikai Egyesült Államokban, majd ezt követően terjedt el a világon. Magyarországon 1981. április 27-én kormányrendelet lépett életbe arról, hogy bevezetik az ötnapos munkahetet. Ekkor viszont még a heti munkaidő 42 óra volt, ami csak 1984-ben csökkent 40 órára.

Az ötnapos munkahét bevezetése nem csupán a munka és a pihenés arányának változását hozta. Az emberek több időt tölthetnek a családjukkal, a hobbijaikkal és több pénzt költöttek, ami társadalmi-gazdasági hatásokkal is járt, miközben a termelékenység és az életminőség is javuló tendenciát mutatott. A hétvége fogalma ma már számos országban elválaszthatatlan része a mindennapoknak, de érdemes emlékeznünk rá, hogy ez a pihenési lehetőség nem volt mindig adott. A munkások küzdelmei és az ipari forradalom által felvetett kihívások mind hozzájárultak ahhoz, hogy ma már természetesnek vesszük a heti két szabadnapot.

By takacsa

Hasonló cikkek

Vélemény, hozzászólás?