[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text]
Tervezz te is ökoházat!
A mára már hagyománnyal bíró versenyt az EUTeens4Green pályázati kerete is elismerte és támogatásban részesíti, mint a fenntarthatóságot, annak gondolatát innovatív módon szolgáló programot.
Az országos háromfordulós öko-építészetről szóló vetélkedő építész technikumok diákcsapatai számára kerül meghirdetésre.
A CSAPAT
A verseny a PTE Műszaki és Informatikai Kara és a Baranya Megyei SZC Pollack Mihály Technikum és Kollégiumának stratégiai partnerségében jött létre.
A projekt megvalósítói:
Hallgató-diák projektcsapat: Horváth Kristóf mérnökinformatikus hallgató, projektvezető, Tolnai Máté mérnökinformatikus hallgató, az IT területek specialistája, Torma Viktória TV műsorkészítő FOKSZ hallgató a marketing míg Dudás Pálma középiskolai hallgató az adminisztrációs területeken tevékenykedik.
Szakmai felügyelet, oktatói stáb: dr. Mészáros Bernadett adjunktus, a beiskolázási ernyőprojektek szakmai vezetője és Szaffenauer József okleveles építész, a Pollack Mihály Technikum igazgatója.
A verseny szakmai zsűrijének tagjai:
dr. Széll Attila Béla okleveles építész, egyetemi docens, dr. Fülöp Attila, okleveles építőmérnök, egyetemi docens.
A program adminisztratív és pénzügyi területeinek felelőse: Dudás Kószó Katalin, ügyvivő szakértő.
PROJEKTCÉLOK
Tudatosságot növelő intézkedések: a jövő építőipari szakemberei és tanáraik környezet-tudatosságának növelése, a környezettudatos építészeti megoldások megismertetése által.
Kapacitásépítés: A versenyfeladatok és a megoldásukhoz szükséges segédanyagok fejlesztése egyúttal ma hiányzó oktatási kapacitásokat is épít, a versenyzők felkészítése a tanárok mentorálási képességét erősíti oktatásmódszertani oldalról.
Innovatív megoldások vagy kísérleti projektek az innovatív megoldások tesztelésére: . A hagyományos tananyagnak nem része önállóan öko-tudatos technológiák megismertetése. Ezért a verseny hiánypótló szerepet tölt be a tudásátadásban is. Fontos, hogy a diákok megismerjék hogy miként lehet öko-tudatos modern berendezések által egy épület, és miként volt az néhány száz éve, amikor olyan építőanyagokat használtak, melyek az élettartamuk végén visszakerülhettek a természetbe, annak károsítása nélkül. Sokan nem tudják, hogy a vályogfalazat például milyen kedvező a pozitív belső klimatikus állapot megtartása szempontjából, sem azt, hogy egészen más élni lélegző falak között, más élettér-minőség jön létre, mint műanyag buborékba csomagolva. Egészen másfajta építési majd pedig karbantartási igénye van tehát egy mai kor szerinti fenntartható energiagazdaságos háznak és egy hagyományos anyagokból megépíthető, de a technológiai folyamatban akár a mai elemeket és eljárásokat is hasznosító épületnek. A versenyben résztvevő diákok maguk fedezhetik fel, egyik, vagy másik megoldás előnyét-hátrányát.
Különböző csoportok, érintettek közös részvétele, partnerség építés: Elsődleges célcsoport a technikumban tanuló 15-19 éves középiskolás korosztály, és az ő felkészítő tanáraik. A projekt megvalósításban és a döntő során az egyetemi hallgatók is kapcsolatba kerülnek az „ökoház” szemlélettel, a díjátadó pedig szélesebb körben társadalmasítja a projekt gondolatait, eredményeit.
PROJEKT MEGVALÓSÍTÁS
Három-fordulós öko építészetről szóló verseny fejlesztése építőpipari technikumok diákjai számára. Módszertan: tanárok által vezetett 3 fős diákcsapatok részvétele, 3 fordulóban feladatok és a résztvevői csapatok értékelése.
Szabályok: Egy iskolából több csapat is nevezhet, egy tanár több csapatot is vezethet.
A vetélkedő feladatai és várható menetrendje:
1. Forduló: Öko építés, ötletbörze – Tervezz Te is ökoházat!- kreatív feladat (rajz, makett készítésével, szakmai leírás)
2. Forduló: Az öko építészet aktuális kérdései, írásbeli szakmai feladatok, tesztek megoldása – tudományos feladat
3. Forduló: A legjobb csapatok személyes megmérkőzése Pécsett, ennek keretében: ökoház megtekintése és az addig legjobban teljesítő 5 csapat részére szóbeli döntő (érvelés)
A döntőbe jutott minden résztvevő jutalmat kap Inspiráció: https://youtu.be/Bqel-h7EIh8
PÁLYÁZAT
https://participate.euteens4green.org/processes/initiatives/f/12/proposals/73
This program was implemented in frame of EUTEENS4GREEN , 2021CE160AT032 grant „Design your own EcoHouse.
This program was implemented with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the EU Teens 4 Green consortium and do not necessarily reflect the views of the European Union.
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]