Ki szerettem volna próbálni a mustárt főzve és főzés nélkül is elkészítve, hogy összehasonlíthassam, melyik esetben milyen csípős lesz.
Főzve készítve
A hozzávalókat láthatjátok szép sorban balról jobbra és fentről lefelé haladva:
1 dl víz, 1 dl almaecet (fehérborecet is jó), zöldfűszerek, só, kurkuma a kis üvegtálban, 100 gramm mustármag, 3 fokhagymagerezd, 1 kis gyömbérdarab, méz ízlés szerint (elhagyható) a barna tányéron, friss petrezselyem (opcionális), 1 dl olívaolaj a kis bögrében.
Először ledaráltam a mustármagot, majd pépesítettem a fokhagymát és a gyömbért, ahogy láthatjátok is a változást.
Elkezdtem összekeverni egy fazékban a hozzávalókat, először a darált mustármagot és a fűszereket (ízlés szerint).
Ezután hozzáadtam a pépesített fokhagymát és gyömbért, illetve a vizet és az almaecetet is.
Ezt követően elkezdtem melegíteni alacsony lángon, állandó kavargatás mellett. Ha rottyant, akkor már jó, de ha gyengébb mustárt szeretnénk, főzzük hosszabban! Nagyjából 10–15 percet főztem állandó kavargatás mellett alacsony-közepes lángon. Így most egész enyhe lett.
Amikor elérte a kívánt ízt, levettem a tűzhelyről és hagytam kihűlni. Az olívaolajat (csak 0,5 dl-et, mert nem szeretem a markáns olívaolaj ízt) hideg mustárba kevertem, hogy a zsírsavai ne sérüljenek. Illetve a mézet is és a friss petrezselymet is ekkor kevertem bele, megőrizve hatóanyagaikat.
Végül befőttes üvegbe tettem. Hűtőben tárolhatjuk és használat előtt érdemes összekeverni, mert az olaj különválhat a többi összetevőtől.
Főzés nélkül, fokhagyma, gyömbér és olívaolaj nélkül
A ledarált mustármaghoz hozzáadtam a vizet és az almaecetet (lehet fehérborecetet is).
Hagytam állni 4 órán át, hogy ne legyen olyan csípős. Közben szépen magába is szívta a vizet és az almaecetet, ahogy láthatjátok is.
Ezután fűszereztem: sóval, kurkumával és sok majoranna került bele.
Összekevertem a mézzel is. Ebbe nem tettem olívaolajat, mert nekem túl jellegzetes az íze. Csípősnek így is nagyon csípős lett ez a változat. A főzést javaslom.
Végül befőttes üvegbe tettem. Hűtőben tárolhatjuk.
A saját házi mustáramat pácoláshoz és ételekbe keverve szoktam felhasználni, önmagában mustárként (például szendvicshez) csak ritkán fogyasztom. A tökéletesítése további kísérletezést igényel.
Szép napot kívánok mindenkinek! Jó kísérletezést!
Az összes kép saját fotó.
A receptet több receptből készítettem.