PTE MIK

WIDS-rendszerek – Hogyan működik a wifi behatolásérzékelés?

A vezeték nélküli hálózatok az otthonainktól kezdve a munkahelyeken át egészen a közterekig szinte mindenhol jelen vannak. Azonban ezek a hálózatok nemcsak kényelmet nyújtanak, hanem biztonsági kockázatokat is rejthetnek magukban. A veszélyek az ellensúlyozására léteznek a vezeték nélküli hálózatok esetében is behatolásérzékelő rendszerek (Wireless Intrusion Detection System, WIDS) amelyek segítenek a jogosulatlan tevékenységek felismerésében és az azokra való reagálásban. Tekintsük át részletesebben a WIDS-rendszerek célját és jellemző funkcióit!

A WIDS-rendszerek fő célja a hálózati forgalom folyamatos monitorozása, az esetleges rendellenességek észlelése és az érintettek időbeni értesítése. Ezek a rendszerek képesek azonosítani olyan fenyegetéseket, mint az illetéktelen hozzáférési pontok, az „álcázott eszközök” és a „deauthentication” támadások. Az illetéktelen hozzáférési pontok (rouge access point) olyan eszközök, amelyeket nem az adminisztrátorok telepítettek, de a felhasználók tudtukon kívül csatlakozhatnak hozzájuk, kényes adataikat kockáztatva ezzel. A deauthentication támadások során a támadó megszakítja a felhasználó kapcsolatát a hálózattal, hogy aztán azt manipulálja vagy kihasználja.

Egy WIDS-rendszer érzékelőkből áll, amelyek a rádiófrekvenciás jeleket figyelik. Az érzékelők által gyűjtött adatokat elemző algoritmusok dolgozzák fel, amelyek összevetik a forgalmat az előre meghatározott normákkal. Bármilyen eltérés vagy rendellenesség esetén a rendszer riasztást küld az adminisztrátoroknak.

A vezeték nélküli behatolásérzékelés és az aktív védelem között fontos különbséget kell tenni. A WIDS, azaz behatolásérzékelő rendszerek észlelik a fenyegetéseket, míg a WIPS (Wireless Intrusion Prevention System), vagyis behatolásmegelőző rendszerek nemcsak az észlelésre és riasztás küldésére képesek, hanem aktívan meg is akadályozhatják a további támadásokat.

Egy WIDS-rendszer telepítésekor nem hanyagolható el a lefedettségi területek alapos megtervezése, hogy garantált legyen a teljes hálózat biztonsága. Az eszközök elhelyezése mellett a helyes konfiguráció is kulcsfontosságú. Az adminisztrátoroknak meg kell határozniuk a normális forgalmi mintákat, hogy az algoritmusok hatékonyan felismerjék a rendellenességeket. Ezen rendszerek rendszeres frissítése és karbantartása szintén elengedhetetlen a hosszú távú hatékonyság biztosításához.

A WIDS-rendszerek tehát kulcsszerepet játszanak a wifihálózatok biztonságának fenntartásában, elősegítik a védekezést a modern fenyegetésekkel szemben. A vezeték nélküli behatolásérzékeléshez több nyílt forráskódú eszköz is elérhető, például a Kismet és az Aircrack-ng. Ezek az eszközök nemcsak az elemzést segítik, hanem tesztelési, tanulási célokra is kiválóan alkalmazhatóak – azonban akárcsak a szkennerek esetén, itt is felhívnám a figyelmet a jogszerű használathoz szükséges megfelelő körülmények biztosítására.

Kiemelt kép: Freepik

Hasonló cikkek