PTE MIK

Újévi tech-fogadalmak – Tanulságok a korábbi évek leggyakoribb IT-bakijaiból

Az újév beköszöntével sokan tesznek fogadalmakat, amelyekkel jobbá tehetik a mindennapjaikat. Idén a személyes céljaink mellett érdemes lehet egy kis időt szánni a digitális jelenlétünkre is, megkönnyítve a saját dolgunkat a következő évre. Az IT-világ elmúlt évekbeli baklövései bőven szolgáltatnak tanulságot arra, hogyan kerülhetjük el a leggyakoribb hibákat, és hogyan tehetjük biztonságosabbá és hatékonyabbá eszközeink használatát.

Mielőtt azonban megfogadjuk, hogy idéntől soha nem használjuk két helyen ugyanazt a jelszót, fontos megemlíteni, hogy január 16-tól megszűnik a jelenlegi Ügyfélkapu, helyette az Ügyfélkapu+ vagy a DÁP alkalmazása (Digitális Állampolgárság Program) lesz csak használható. A DÁP-regisztrációt online is megtehetjük, ha 2021. június 23. után kiállított eSzemélyi igazolvánnyal rendelkezünk, melyet korábban már aktiváltunk, valamint ismerjük a hozzá tartozó PIN-kódot. Amennyiben nincs érvényes eSzemélyi igazolványunk, fel kell keresnünk egy általunk választott kormányablakot, ahol elvégezhető a regisztrációs folyamat. Utóbbi esetben célszerű lehet előzetesen időpontot foglalni. Az Ügyfélkapu+ kapcsán kiemelendő, hogy a felület lényegében nem fog változni, mindössze a bejelentkezési mód módosul: az egyfaktoros azonosítást kétfaktoros váltja fel. Érdemes időben megejteni az átállást az esetleges, jövőbeli ügyintézéseink zavartalanságának biztosítása érdekében

Kép forrása: Freepik

Hasznos fogadalom lehet az új évre rendszeres biztonsági másolat készítése adatainkról. Az előző évek megdöbbentő számú sikeres ransomware támadásai arra mutattak rá, hogy a zsarolóprogramok hatalmas károkat okozhatnak az otthoni felhasználóknak és a vállalatoknak egyaránt, ha nem készülnek fel megfelelően. Egy automatikusan működő mentési rendszer biztosítja, hogy adataid akkor is védettek maradjanak, ha az eredeti példány elveszne vagy megsérülne. Az adatok felhőben való tárolása további biztonságot nyújthat, ebben az esetben a kétfaktoros hitelesítés használata mindenképp egy javasolt eljárás.

Az adathalászati módszerek közül a vishing”, vagyis a telefonos csalások még mindig népszerűek. Szerencsére sok okostelefon ma már képes felismerni és figyelmeztetni a gyanús hívásokra. Ha ismeretlen számról érkezik váratlan hívás, amelyben személyes vagy pénzügyi információt kérnek tőled, jobb, ha nem adsz meg semmilyen adatot, egyszerűen tedd le a telefont. Ha elképzelhetőnek tartod azt is, hogy a hívás valós lehetett, inkább hívj vissza egy hivatalos, ellenőrzött számot. Légy kritikus az olyan e-mailekkel szemben, amelyek bármilyen linkre vagy csatolmányra kattintást kérnek – különösen, ha emellett siettetni is próbálnak. A figyelmetlenség gyakran vezet adathalász-támadások sikerességhez, ezért jobb, ha kétszer is ellenőrizzük a feladó megbízhatóságát. Az utóbbi években a QR-kódok mint érintésmentes információforrások szinte észrevétlenül visszatértek az életünkbe. Azonban ezeket is egyre gyakrabban használják rosszindulatú szereplők: a Check Point kiberbiztonsági kutatója szerint a cég 2023 augusztusa és szeptembere között a cég 587%-os növekedést figyelt meg a quishing néven is ismert támadások gyakoriságában. Ne feledd, bárki készíthet QR-kódot – mielőtt beolvasnál egyet, győződj meg róla, hogy megbízható forrásból származik.

Végül, de nem utolsósorban érdemes rendszeresen ellenőrizni, hogy személyes információid részesei voltak-e egy incidensnek. Használj ellenőrzött forrásokat, mint a Have I Been Pwned, hogy megállapítsd, kiszivárogtak-e az adataid. Ha igen, azonnal változtass jelszavakat, és látogasd meg az érintett szolgáltató weboldalát további információért és megoldásért.

Az újévi fogadalmak nemcsak arra valók, hogy jobb szokásokat alakítsunk ki, hanem arra is, hogy tanuljunk az elmúlt évek hibáiból. Ez átültethető a mindennapjainkat átszövő digitális jelenlétünkre is. Legyen szó jelszavak védelméről, rendszeres mentésről vagy az adathalászat elleni védelemről, megéri egy kis extra figyelmet fordítani az IT-biztonságra, mivel pár egyszerű gyakorlat alkalmazásával és némi körültekintéssel már sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat.

Kiemelt kép: Freepik

Hasonló cikkek