PTE MIK

A „mindenki szerint ízletes” magvas kenyér -A karantén gyümölcse-

Ki ne kezdett volna el sülve-főve sütni-főzni, ha már csak korlátozottan lehet(ett) társaságban (l)enni… a karantén alatt…??!

Vagy ha nem is kezdtetek sütni-főzni, de egészen bizonyosan belevágtatok valami újba, valamibe, amire nem is gondolhattatok a rohanó életetekben… s amitől nem is volt annyira szörnyű az a karantén, amikor az online oktatás újfajta lehetőségei bontakozhattak ki.

Nálam az egyik ilyen újítás a kenyérsütés lett…

Az egyetemi tanulás sokszor rengeteg időnket, energiánkat elveszi, de ez nem jelenti azt, hogy ne ezek lennének azok az évek is, amikor felkészülhetünk az életre…amikor barátokat, kapcsolatokat alakítunk ki… amikor önállósodunk… amikor megtanulunk főzni is magunkra, idővel másokra is. Főleg nőként, még ha mérnökök is leszünk, enni kell, finomat és egészségeset! Egyensúly a karrier és az egészség, a család, a barátok közt, hogy ne őröljön fel minket az egyetem, mint mi a magvakat… 😊

Így most a kenyérsütés varázslatos világába vezetlek be benneteket, úgy, ahogy én készítem.

Sütésre várva…Láthatjátok, milyen sok magvas, tömör egy kenyér…tiszta energia…nem is kell belőle 1-2-3 szeletnél több egy nap egy főnek. Kitart egész hétre.

Jó szívvel osztom meg veletek ezt a magvas kenyeret, nemcsak azért, mert egészséges és finom, hanem azért is ajánlom meleg szívvel, mert eddig még mindenkinek ízlett, aki kóstolta. A legtöbb fajta étrendbe, diétába is beleilleszthető, mivel natúr, magvas kenyérről van szó.

Emellett:

  • nincs benne tojás, vegetáriánusoknak, sőt vegánoknak is kiváló,
  • nincs benne tejtermék, laktózérzékenyek figyelmébe ajánlva,
  • nincs benne glutén, mivel csak a gluténmentes zabpehely benne a gabonaféle.
  • Ha valaki gluténmentes gabonát se ehet, azt több magvacska leőrlésével helyettesítheti. Én már kísérleteztem más összetevőkkel is, mint például a brokkoli, attól nagyon finom lesz (egyszer nem volt elég magkeverékem, akkor csempésztem bele brokkolit, ami szintén rostos, az lett a legfinomabb kenyér, kissé édeskés…)

A recept összetevői:

Magkeverék (nálam általában: kesudió, dió, mandula, törökmogyoró), chiamag és lenmag (glutént lehet velük helyettesíteni, mert szintén „nyákosítanak”, ragasztanak), kevés útifű-maghéj (segít megkötni), víz, só, kevéske kókuszolaj, és a gluténmentes zabpehely.

De mint ahogy már említettem, bátran próbálkozhatunk az összetevőkkel, az arány eltalálása, kikísérletezése lehet fontos:

őrölt, rostos, lisztszerű összetevők  :  megkötő összetevők :  víz

Illetve akár szó szerint is lehet a karantén gyümölcse, hisz aszalványokkal is elkészíthető. Szerintem, ha valaki nagyon szeretne tejterméket vagy tojást belecsempészni, azt is lehet.

Elkészítése:

  • a recept minden összetevőjét alaposan összekeverjünk, én ehhez botmixert használok,
  • sütőpapírral bélelt formába tesszük, s hagyjuk állni minimum 2 órát, én egy éjszakán át szoktam hagyni,
  • végül egy óra alatt sül meg a sütőben.

Könnyen beláthatjuk, hogy nem túl macerás elkészíteni tápláló magvas kenyerünket.

Fenntartható-e:

  • sok mag kell bele, de kevesebb kenyeret kell sütni, mert táplálóbb, tovább kitart,
  • termelhetünk is magunknak: a mandula, a dió, a mogyoró, a len, az útifűmaghéj Pécsen, Magyarországon is elél, a chia helyettesíthető lenmaggal (bár arra vonatkozóan, hogy miből mennyi lenne szükséges, mekkora föld kellene hozzá, még nem végeztem számításokat),
  • tény, hogy nem olcsó: 1500-2000 Ft körül van az összetevő költsége

Ha bármi kérdésetek merülne fel, vagy szeretnétek elkérni a receptet, keressetek bátran e-mailben: kozmagyongyver@gmail.com!

További szép napot és jó étvágyat kívánok mindenkinek!

By Bogíta

Hasonló cikkek

Vélemény, hozzászólás?