A PTE Műszaki és Informatikai Kara idén is lehetőséget biztosított a lányok számára, hogy megismerkedjenek a mérnöki tudományokkal, a technológia világával, a STEM- (science, technology, engineering and mathematics) területeken elérhető szakmai lehetőségekkel. Az április 10-i esemény, amely a Lányok Napja országos rendezvénysorozat részeként valósult meg, különösen fontos szerepet játszik abban, hogy megváltoztassa az elterjedt sztereotípiákat a műszaki pályákról, és segítséget nyújtson a tudatos pályaorientációban.
A Lányok Napja célja, hogy inspirálja a 12–19 éves lányokat – akik a rendezvényen való részvételük során interaktív programokon ismerkedhettek meg különféle tudományos és technológiai területekkel. A programokat és a helyszínt a Dél-Dunántúl egyetlen műszaki felsőoktatási intézményeként a PTE MIK biztosította.
Kezdésként rövid bevezető után egy kerekasztal-beszélgetés keretében volt és jelenlegi hallgatók, női szakemberek meséltek saját életútjukról, tapasztalataikról – valamint a mérnöki pályán való helytállásukról osztották meg gondolataikat. A program második fele egy 3 állomásos interaktív túrával folytatódott, amely lehetőséget biztosított arra, hogy a résztvevők bepillantást nyerjenek a mérnöki élet mindennapjaiba.
Az első állomás során az informatika, azon belül is kiberbiztonság területe kapta a főszerepet. Az bemutatót tartó CyberLab tagjai elsőként egy prezentáció során gyakori támadási formákról, konkrét cégekkel kapcsolatos botrányokról és támadásokról hallhattak a lányok – például a Snapchat adatszivárgási incidenséről és a Meta benchmarkon való csalással vádolt Llama 4 modelljéről. Ezt egy phising és man-in-the-middle támadás élő demonstrációja követte, majd zárásként lehetőség volt becsatlakozni egy Kahoot-kvízbe, ahol az előadásban elhangzott információkat mélyítették el. A kvízen remekül szerepeltek a résztvevők, az első 3 helyezett pedig egy kis ajándékot is hazavihetett. A kiberbiztonság egyre fontosabbá válik a mai digitális világban – emiatt a PTE is egyre nagyobb figyelmet fordít arra, hogy minél többekkel megismertesse, milyen veszélyek és lehetőségek rejlenek ezen a területen.


Kép forrása: PTE Műszaki és Informatikai Kar
A következő állomás az építészek világába kalauzolta a látogatókat. Az építészmérnöki szakma sokkal több, mint pusztán műszaki tudás. Az építészek kreativitásuk és esztétikai érzékük segítségével formálják meg a környezetünket, és tervezik meg azokat az épületeket és tereket, amelyek mindennapjaink részévé válnak. Az eseményen részt vevők megtudhatták, milyen kihívásokkal jár az építész pálya, és hogyan segíthetik a világ formálását egy jól megtervezett épülettel.
A harmadik állomáson a hegesztési technikákat próbálhatták ki az érdeklődők egy virtuális hegesztőszimulátor segítségével. Az eszköz lehetővé tette számukra, hogy egy valósághű hegesztőműhelyi környezetben próbálkozzanak – újabb szórakoztató és tanulságos élményekkel gazdagodva.

Kép forrása: PTE Műszaki és Informatikai Kar
A rendezvény során a lányok számos inspiráló példát láthattak olyan nőkről, akik sikeresen érvényesültek a műszaki, mérnöki területeken. Az ilyen események sok fiatal lány életére hatással lehetnek, mivel segítenek a sztereotípiák visszaszorításában – lehetőséget adnak, hogy maguk is felismerjék a műszaki pályákban rejlő izgalmas lehetőségeket. Az esemény végére egyértelművé vált, hogy a mérnöki pálya nemcsak férfiak számára lehet érdekes és elérhető, hanem a lányok számára is rengeteg kihívást és lehetőséget tartogat. Az előadók mind a program teljes ideje alatt, mind utánuk örömmel igyekeztek minden felmerülő kérdésre választ adni. A részt vevő lányok nyitottsága és érdeklődése lehetővé tette jó hangulatú, kötetlen beszélgetések kialakulását. Te hallottál már korábban a Lányok Napjáról? Ha van ismerősöd, rokonod, aki a program célközönségébe tartozik, oszd meg vele ezt, hogy 2026. április 23-án részt vehessen egy ingyenes, izgalmas pályaorientációs eseményen. További információk a kezdeményezés oldalán találhatók.
Kiemelt kép: PTE Műszaki és Informatikai Kar