PTE MIK

Az online térben egyre több adatot hagyunk magunk után, és miközben számos rendszer gyűjti a „digitális lábnyomunkat”, az általános hozzáállás mégis továbbra is az adatvédelmi szempontokkal szemben főként a kényelmi funkciók előnyben részesítése. Fontos tehát a tudatosság növelése ezen a területen. A közelmúltban megalakult az egyetemen egy olyan csoport, melynek tagjai aktívan és szívesen veszik ki a részüket ebből a tevékenységből. A CyberLab mérnökinformatikus hallgatókból áll – a csapat lelkesedése és kitartása révén az elmúlt években több rangos versenyen is kimagasló teljesítményt nyújtott, a nemrég megalakult Hálózati és Kiberbiztonsági Tanszék pedig új lehetőségeket biztosít számukra.

2023-ban a Cisco CyberCup versenyén a kar által indított csapat kiemelkedő, európai 2. helyezést ért el. Ezt követően a 2024 decemberében a Cisco CyberRace-en európai hatodik helyezéssel bizonyították, hogy az egyetemen megszerzett tudásuk képes nemzetközi szinten is megállni a helyét. A legújabb, 2025-ös sikert pedig a Huawei ICT Networking kategória nemzeti fordulóján aratták, ahol első helyezésükkel az országos kiberbiztonsági közösségben való szerepvállalásukat is megerősítették.

A PTE MIK CyberLab hivatalos bemutatkozására 2025. április 03-án került sor a Pollack Expo keretében, ahol az előzetes regisztrációhoz kötött kiberbiztonsági szekció résztvevői élőben is bepillantást nyerhettek a munkájukba. Az esemény egyik csúcspontja egy man-in-the-middle támadás élő bemutatója volt, mely során a csapat a közönség bevonásával szemléltette, miért olyan fontos a támadási technikák – mint például az adathalász üzenetek – felismerése. A látványos demonstráció nem csupán technikai hozzáértést kívánt, kiemelt szükség  volt kommunikációs készségekre is – hiszen a kapcsolódó koncepciókat szükséges volt közérthető módon átadni a kevésbé műszaki területekről érkező látogatóknak is.

Kép forrása: Freepik

A CyberLab munkájában az együttműködés és a folyamatos tanulás áll a középpontban. A csapat tagjai rendszeresen vesznek részt hazai és nemzetközi konferenciákon és versenyeken, ahol naprakész tudást szereznek, az aktuális fenyegetések mellett és korszerű módszereket ismerhetnek meg azok kivédésére. Emellett a csapat számára a tudatosságnövelés nemcsak szakmai kihívás, hanem egyfajta küldetés is, amelynek célja a digitális tér biztonságának folyamatos javítása – véleményük szerint pedig ezt a tevékenységet a közvetlen környezetükben kell kezdeni.

Ha te is kíváncsi vagy arra, hogyan igyekszik egy egyetemistákból álló csoport a kiberbiztonság terén a tudását fejleszteni, valamint felhívni a figyelmet az online tér veszélyeire, érdemes figyelemmel kísérned a CyberLab munkáját. A csapat eddigi sikerei – legyen szó a hazai és nemzetközi téren elért eredményekről vagy a biztonságtudatosság növelésesét célzó előadásaikról – bizonyítják, hogy egy izgalmas terület, egy elhivatott oktató, néhány lelkes fiatal hogyan teremthetnek lehetőséget a jövő kiberbiztonsági szakembereinek képzésére.

Hasonló cikkek