A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán évek óta komoly hangsúlyt fektetnek a kiberbiztonság oktatására, az új tanszék létrejöttével azonban még szervezettebbé és hatékonyabbá válik az ezen a területen folyó munka. A tanszék célja, hogy naprakész tudást biztosítson a hallgatók számára és olyan szakembereket képezzen, akik készen állnak a jövő kihívásaira.
Miért nagy dolog ez? A kiberbiztonság olyan módszerek, bevált gyakorlatok és technológiai eszközök összességét jelenti, amelyek célja, hogy megóvják az adatokat, hálózatokat, kritikus fontosságú rendszereket (pl. egészségügy, energiaellátás, közlekedés) a digitális fenyegetésektől és támadásoktól. Ez ma már nem csupán egy trendi hívószó, hanem a modern világ egyik legfontosabb területe. A digitalizáció rohamos fejlődésével egyre nő a kibertámadások száma, és ezzel együtt az igény is a magasan képzett munkavállalókra. Erre válaszul a PTE MIK új szintre emelte képzési palettáját – 2025 februárjában hivatalosan is megalakult a Hálózati és Kiberbiztonsági Tanszék.
Az új szervezeti egység nem a nulláról indul, az eddig is sikeres CyberLAB – azaz a tanszékvezető Gyurák Gábor által koordinált kiberbiztonsági csoport – mostantól a tanszék égisze alatt működik tovább. A CyberLAB csapata az elmúlt években számos hazai és nemzetközi sikerrel büszkélkedhetett, és továbbra is az egyik legfontosabb bázisa lesz az etikushacker-képzésnek, az információvédelemhez és kiberbiztonsághoz kötődő projekteknek, valamint várhatóan az elméleti és gyakorlati oktatásnak is.
„A kiberbiztonság, az etikus hackerség olyan érdekes területek, amelyek motiválják a hallgatóinkat. CTF- (Capture the Flag) feladatokat oldanak meg, ezek a játékos kihívások információgyűjtésen, hálózatok felderítésén, titkok kiderítésén alapulnak – ezek mind hozzásegítik őket a megfelelő készségek elsajátításához. A kibervédelem nemcsak régiós, hanem nemzeti szinten is fontos terület, amelyhez a most egyetemen tanuló fiatalok jelentik a jövő erőforrását. Az ország kiberbiztonsági stratégiájának is fontos komponense, hogy ismerjük fel az egyetemeken a jó képességű, érdeklődő hallgatókat, akik a későbbiekben Magyarország érdekében kamatoztathassák az effajta tudásukat” – nyilatkozta a tanszékvezető.

A Hálózati és Kiberbiztonsági Tanszék megalakulása is jelzi, hogy az egyetem komolyan veszi ezt a kritikus területet. Várhatóan olyan kiemelt fontosságú témák kerülhetnek fókuszba, mint a különböző támadási és védekezési technikák, a hálózatbiztonság, illetve a mesterséges intelligencia szerepe a kiberbiztonságban. A hallgatók kontrollált környezetben fejleszthetik tudásukat, miközben hazai és nemzetközi versenyeken is kipróbálhatják magukat. Mi várható a közeljövőben? Az új tanszék megalakulásával tovább bővülhetnek a képzési lehetőségek, és új kutatási projektek is indulnak. Napjainkban az információ- és a kiberbiztonság gazdasági és stratégiai szempontokból is kulcsfontosságú tényezők. A PTE MIK Hálózati és Kiberbiztonsági Tanszéke azt a célt hivatott szolgálni, hogy a jövő szakemberei itt, Pécsen készülhessenek fel az IT-szektor ezen sokszínű szegmensének kihívásaira.
Kiemelt kép: Pexels