A duális képzés során a hallgatók a tanulmányaik mellett partnercégeknél dolgozhatnak, ahol a tanulmányaikkal összeegyeztetve tudnak szakmai tapasztalatot is szerezni. Ennek nagyon sok pozitívuma van. Számomra a legfontosabb, hogy az egyetemen kapott elméleti tudást gyakorlati tapasztalattal egészíti ki, ami azok számára is nagy segítség lehet, akik hozzám hasonlóan gimnáziumból érkeztek az egyetemre. Az sem utolsó szempont, hogy így a tanulás mellett biztosítani tudjuk a megélhetésünket, és megismerhetünk egy céget is, ahol az egyetem elvégzése után jó esélyekkel folytathatjuk a munkánkat.
Én jelenleg villamosmérnök duális hallgatóként dolgozom az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt.-nél, és cikkemben azt szeretném bemutatni, hogy mire számíthat egy leendő hallgató, ha ennél a partnercégnél szeretne elhelyezkedni.
A képzés elejét leginkább a tanulás szóval tudnám jellemezni. Ez elsőre ellentmondásnak hangozhat, hiszen pont az előbb jelentettem ki, hogy gyakorlati tapasztalatot kapunk. Viszont mindenkinek túl kell esnie a betanuláson, hogy később a munkája során már meglegyen a kellő tudása és cégismerete a feladatai elvégzéséhez. Ehhez az első félév során sok érdekes és tartalmas előadást hallgathattunk meg. Számomra a legérdekesebb az első nyári kihelyezésünk volt. Ekkor 6 hetet töltöttünk a Malomvölgyi úti telephelyen, ahol megismerkedtünk az üzem működésével és a területgazdák feladataival. Itt szinte minden nap megnéztünk különböző munkákat/munkafolyamatokat, mint például oszlopállítás, transzformátor beüzemelése vagy éppen tisztítása. Ezt az időszakot pedig egy orfűi csapatépítővel zártuk, ahol még jobban közel kerültünk egymáshoz, és egy kicsit kiengedhettük a gőzt.
A következő két félév szorgalmi időszakában különböző városok telephelyeit látogattuk meg, hogy megismerhessük az ottani embereket és az üzemek működését, valamint a várost, ha esetleg a későbbiekben ott szeretnénk elhelyezkedni. Az idő maradék részében pedig korábbi duálisos hallgatók mutatták be számunkra jelenlegi E.ON-os pozíciójukat.
A második téli kihelyezésen az üzemirányítást ismertük meg, ahol megmutatták nekünk a feladataikat és egy általuk használt szimuláción mi is gyakorolhattunk. Itt megtanultuk, hogy mi a teendő, ha a hálózaton hibát észlelnek a védelmek, és ezt központilag milyen mértékben és hogyan lehet elhárítani, valamint hogy miként kell a szerelőket tájékoztatni erről.
A második nyári kihelyezésünket már nem csapatban, hanem egyénileg töltöttük, ahol beleláthattunk az alállomások működésébe és besegítettünk a háttérmunkákba. Az ezt követő szorgalmi időszakban feszültségpanaszokat oldottunk meg, ezzel is megismerve többféle munkakört, közben segítve a fogyasztókat.
Úgy gondolom, hogy a képzési tervnek köszönhetően az itt eltöltött idő alatt meg tudtuk ismerni a munkaköröket és a területeket, hogy el tudjuk dönteni, mi érdekel minket és mit csinálnánk szívesen. Ezáltal az utolsó két félévünkre egy olyan területre kerülhetünk ki, amit biztosan szeretni fogunk, és már el is kezdhetjük a betanulást a leendő pozíciónkba. Összefoglalva, a duális képzést csak ajánlani tudom mindenkinek, hiszen nagyon sokat lehet vele fejlődni, és teljes mértékben összeegyeztethető az egyetemmel anélkül, hogy le kéne mondanunk a szórakozásról és a kikapcsolódásról. Nekem nagyon sok segítséget nyújtott az E.ON mint partnercég, hiszen így az egyetem mellett képes vagyok magamat ellátni, és nemcsak pénzt kereshetek, hanem szakmailag is fejlődhetek. Ehhez minden szükséges segítséget megkapok; így volt lehetőségem például TDK-dolgozatot is készíteni, amivel beleláthattam a szakdolgozatírás rejtelmeibe, ennek eredményeként már felkészülten és egy kipróbált témával állhatok az egyetem utolsó nagy megpróbáltatása elé.