PTE MIK

Te is használod őket? Rákkeltő anyagok a mindennapokban

A köztudatban egyre többször hallani a rák betegségről és azokról az anyagokról, amik elősegítik a kialakulását. Azt viszont keveset halljuk, hogy az egyes szervezetek mi alapján csoportosítják ezeket az anyagokat.

Az egészség fenntartása nehezebb, mint valaha, ezért fontos minél nagyobb figyelmet fordítani a rákkeltő anyagok elkerülésére. Mielőtt ezekről az anyagokról szót ejtenék, szeretném bemutatni a besoroló szervezeteket és a rákkeltő anyagok csoportosítását.

A Nemzetközi Toxikológiai Program (NTP) és a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség felelős a karcinogén anyagok besorolásáért. Veszélyesség szerint négy csoportba sorolják ezeket az anyagokat.

1. csoport: Egyértelműen rákkeltő az emberek számára

Ebbe a csoportba olyan dolgok tartoznak, amikről megfelelő mennyiségű megfigyelés, kutatás, bizonyíték áll rendelkezésre, hogy egyértelműen ki lehessen jelenteni az emberre való hatását. Idesorolták: a dohányzást és a passzív dohányzást, a túlzott alkoholfogyasztás stb.

2. csoport: Valószínűleg rákkeltő az emberek számára

Korlátozott vagy nem elegendő emberi bizonyíték, elegendő állatbizonyíték áll rendelkezésre a hatás kijelentésére. Idesorolták: a szteroidok használatát és az éjszakai műszakban dolgozást stb.

3. csoport: Lehetséges, hogy rákkeltő az emberek számára

Hasonló az előző csoporthoz, korlátozott vagy nem elegendő emberi bizonyíték, nem elegendő állatbizonyíték áll rendelkezésre a hatás kijelentésére. Idesorolták: a savanyított zöldségeket, az aloe vera levél kivonatát stb.

4. csoport: Nem sorolható be

Ebbe a csoportba azok a dolgok tartoznak, amelyek vizsgálatra kerülnek, de az emberi és az állati kutatások alapján nem bizonyított a rákkeltő hatásuk. Általában ezeket a besorolásokat utólagos kutatások követik.

Több száz anyagot soroltak az első csoportba, de én csak a mindennapi életben megjelenőket fogom megemlíteni. A radon egy színtelen, szagtalan, keserű ízű nemesgáz. Elsősorban a talajból jut be lakótereinkbe, de leginkább a levegőben lévő porszemcsékre tud lerakódni és ezúton jutnak be és rakódnak le a tüdőnkbe. Az Oxfordi Egyetem tanulmánya szerint a tüdőrákos esetek 9 százalékáért a belső terekben felhalmozódott radon a felelős.

Az arzén leginkább ivóvizekben található természetes anyag, amely kőzetekből válik ki. Az arzén egy adott koncentrációt túllépve jelent veszélyt az egészségünkre. Minél mélyebbről pumpálják az ivóvizet, annál nagyobb lesz az arzén koncentrációja. Sajnos Magyarországon az arzénkoncentráció sokáig meghaladta a WHO által 1963-ban meghatározott 50 mikrogramm/liter arzénkoncentrációt. Amikor ezt az értéket bevezették, 400 ezer magyart ivott olyan vizet, ami meghaladta az arzénhatárt. 1993-ban viszont további kutatások hatására 10 mikrogramm/literre csökkentették a határt, így viszont 1,7 millió magyar fogyasztott arzénos vizet. Néhány éven belül azonban elindult a probléma megoldása az országban, viszont még a mai napig is vannak települések, ahol a víz arzénkoncentrációja meghaladja az egészségre káros határt.

Ma is vannak problémák, amikre nem keresünk megoldást társadalmi szinten az országban. Az alkoholizmus és a dohányzás országunk és szerintem a világ egyik legnagyobb problémája. A rákos megbetegedések 40 százaléka a dohányzáshoz és a passzív dohányzáshoz köthető. A dohányzás során több mint 70 különböző egyértelműen rákkeltő anyag szabadul fel és kerül a testünkbe. Az alkoholfüggőség az egyik legsúlyosabb probléma Magyarországon, a magyar lakosság 21 százaléka függ az alkoholtó, ez európai szinten is toplistás.

A napsugárzásból származó UV-A és UV-B sugarak jelentős veszélyt jelentenek a bőrünk egészségére, hiszen számos különböző típusú bőrrák kiváltó oka lehet. Magyarországon az elmúlt 20 évben megduplázódott a bőrrákban szenvedők száma.

Emellett az autók kipufogófüstje is rengeteg káros anyagot tartalmaz, mint a formaldehid (ez a dohányfüstben is jelen van) vagy a benzol, mely számos szépségápolási termékben is megtalálható.

Az egészségünk megőrzése érdekében mindenkinek ajánlom, hogy csökkentse az alkoholfogyasztását, az autóhasználatot, a dohányzást és védekezzen a nap káros sugarai ellen, hogy minél hosszabb és egészségesebb életet élhessen.

By pecsig

Hasonló cikkek