PTE MIK

Nemrég, a konzulensem ajánlására, olvastam egy könyvet, mely a dánok életszemléletével szorosan összefonódó hygge-ről szól. Őszinte leszek, amíg nem került a kezembe ez a könyv, én nem tudtam mit jelent ez az idegen szó, sőt bevallom, még soha nem hallottam róla.

A hygge a kellemes hangulat megteremtésének művészete. De ez miért is olyan fontos a dánok életében? Számukra ez a szemlélet arról szól, hogy együtt vannak azokkal, akiket szeretnek, az érzésről, hogy biztonságban élnek, védve a világtól. Ez befolyásolja azt a hozzáállást, ahogy a lakóépületükre tekintenek. A hygge arról szól, hogyan változtatnak egy házat otthonná.

Ezen könyv témája szorosan összekapcsolódik egy jövőbeni kutatásommal. E könyv gondolatait használtam fel az alapfelvetésemhez. Ennek hatására átértékelődött bennem elég sok minden az otthon gondolatával kapcsolatban. Úgy vélem, főleg a könyv olvasása óta biztosabb vagyok benne, hogy a hely, ahol élünk, hatással van a mentális egészségünkre és befolyásoló tényező a boldogságunkban. Fontos az, hogyan alakítjuk ki a lakóterünket. Nyilvánvalóan az építészmérnök, aki megtervezi az épületet, a legjobb tudása szerint figyel arra, hogy megfelelően kielégítse a jövőbeni lakók igényeit, viszont egy jól megtervezett lakótér nem elegendő ahhoz, hogy otthon érezze magát az ember egy lakásban. Ebben a könyvben az író sok tanácsot ad nekünk azzal kapcsolatban hogyan érhetjük el mi is a hygge által keltett érzést, hogyan varázsoljuk otthonossá a lakóhelyünket. E sokféle tanács és megközelítés közül nagyon érdekes felvetés volt számomra az, hogy a különböző világítások egy lakáson belül mennyire fontosak, és ezen mi is egyszerűen tudunk változtatni otthonunkban. A megfelelő világítás befolyásolja az aktivitásunkat és azt, hogyan érezzük magunkat. Szeretnék megemlíteni pár példát ezzel kapcsolatban.

 1. Például szórt, szétterülő fényt egy helyiség általános megvilágítására használjunk. Ehhez válasszunk falilámpát üvegburával vagy textilernyővel.

2. A dolgozóasztalnál, vagy ahol a részletekre szeretnénk felhívni a figyelmet, ott fókuszált, koncentrált fény alkalmazása szükséges, ezt kis lámpákkal tudjuk elérni, melyek szűk fém- vagy szöveternyővel rendelkeznek.

3. Egy helyiség általános megvilágításának kiegészítésére felfelé irányuló fényt használjunk. Ilyen például egy felfelé világító állólámpa.

4. Olvasósarokban lefelé irányuló fényt válasszunk. Ez álló- vagy zárt ernyővel ellátott lámpával érhető el.

Tudom, hogy magától értetődőnek hangzik, amiket az előbb felsoroltam. Ahogy olvassuk ezeket a tanácsokat, logikusnak tűnnek, de valljuk be, hogy nagyon ritka az az otthon, ahol megfelelően alkalmazzák a különböző világításokat. Teljesen más úgy tanulni az íróasztalnál vagy enni a konyhában, hogy közben a megfelelő világítás van a helyiségben. Hisszük vagy sem, tényleg megalapozza az ember hangulatát egy jól eltalált világítás. Bátran merem mondani, hogy még egy olyan lakásban sem jártam, ahol a fentebb említetteket tényleg megfelelően alkalmazták volna.

Teljes szívből ajánlom mindenkinek ezt a könyvet, melynek írója Meik Wiking, és a címe: A hygge otthon. Ez a mű nagyon könnyen olvasható, egyfajta kikapcsolódást nyújthat számunkra, miközben sok tanáccsal lát el bennünket. Nekünk, egyetemistáknak is fontos az, hogy a hely, ahol élünk, legyen az kollégium vagy albérlet, otthonos legyen, hiszen hatással van arra, ahogy nap mint nap érezzük magunkat, vagy ahogy teljesítünk az egyetemen. Az otthonunkban pár apró változtatással javíthatunk a közérzetünkön és hatással lehetünk a boldogságunkra. A dánok tudhatnak valami titkot, hiszen a legújabb kutatások szerint a világ második legboldogabb országának lakosai. Ez a titok nem is olyan titkos, hiszen a hygge-re esküsznek. Úgy gondolom, nekünk sem ártana követni ezt a szemléletet.

Hasonló cikkek