PTE MIK

A világ legnagyobb befejezetlen szenvedélye

A Szent Család Engesztelő temploma (La Sagrada Familia) a bejárt civilizáció széltében-hosszában ismert jelképe a római katolikus világnak. Nagy névnek örvend, mint vallásos emlékmű, zarándokhely és templom, de legfőképp mint építészeti vagy mérnöki csoda.

Forrás: Archdaily

 A székesegyház Barcelona egyik legmeghatározóbb turisztikai pontja. Szinte ollyannyira, hogy a város konkrétan köré épült. Ennek ellenére a templom még mindig lassan több, mint másfél évszázada épül. A bazilikák között világszerte az egyik leghatalmasabb (majdnem 200 m magas egy 41000 m²-es területen), mégis csak félkész státuszának köszönhetően a „kis bazilika” címet kapta meg,.

A Sagrada Familia építésének kezdete még füves pusztán

1872-ben született meg mint ötlet a filantróp José María Bocabella fejében, egy vatikáni utazás után. Egy évtizeddel később meg is indult az ötlet megvalósításának a tervezése, amit Antonio Gaudí építészhez társít az utókor, viszont ő csak átalakította Francisco de Paula del Villar eredeti terveit.

Gaudi és Del Villar, a templom két tervezője

Gaudí jelentősen és eléggé egyedi módon turbózta fel Del Villar eredeti terveit

Építése során  a város is köré épült /Forrás: barcelonamaskepp

Nem véletlenül Barcelona egyik ikonja /Forrás: Arup

A hirtelen haláleset következtében a vezető szerep terhe Gaudíra esett. A templom bizonyos pontjairól sugárzik a gótika, szinte olyan érzésként ér fel, mintha egy több évszázados időutazást tettünk volna. Ezen stílusjegyek Villarra vezethetőek vissza.

Azonban a két mérnök kapcsolata korántsem volt konfliktusmentes, viszont amikor del Villar 1883-ban otthagyta a művet, hirtelen Gaudí makettjei lettek gazdagabbak a stílusjegyeivel.

Az már történészi vita, hogy Gaudínak köszönhetően a székesegyház nem igazán csak a gótika egyetlen stílusirányzatát képviseli, mellette ugyanúgy megtalálhatóak rajta a szecessziós elemek , akárcsak az Art Noiveau vagy a gótika elemei.

Ugyanakkor a székesegyház nem csak a méretekben szuperál, színessége egyedi pompával áldja meg. Gaudí korábbi műveihez hasonlóan a legfőbb inspirációja a természet volt, az ablakokon a színskála összes színe csillog.

Csak egy átlagos kép belülről /Forrás: Barcelonamaskepp

A vaskos oszlopok úgy vannak elhelyezve és kiszínezve, hogy fákra emlékeztessenek, és sokak szerint a falak látszólag zűrzavaros mintája is a dombság rendezetlenségét igyekszik előidézni.

A székesegyházban szembetűnő és elterjedt dizájnelemek közé tartozik a természet tiszteletéhez méltóan a bő mennyiségben alkalmazott spirál (pl. a csigalépcsők), a díszítettségi eltérések, a szobrokban gazdag és látszólag az égbe nyújtózkodó templomtornyok, valamint az ablakok mintája. Külső szemlélőként nem jelentenek túlságosan nagy újdonságot, viszont Gaudí mégis sikeresen egy új hivatást rendelt nekik.

A végtelen spirál /Forrás: Reddit

Bár az épület nincs befejezve, már jó ideje látogatható. Az építkezés sokszor a finanszírozás miatt, vagy a spanyol polgárháború miatt elakadt. Viszont már egy ideje jegy megváltásával lehet megcsodálni a katalán modernizmus csúcsát, amely a kritikusok szerint az azt megelőző korszakok kivetülése. Összesen, öt szobor hiányzik róla a tizennyolcból, a templomtornyok csúcsairól: három evangélista, Mária és Jézus, a legmagasabb pontról.

Gaudí ugyan tisztában volt vele, hogy nem fogja készen látni a monumentális remekművet, azonban az építkezésbe a spanyol polgárháború is beleszólt, de a befejezése később a számítógépek megjelenésének köszönhetően drámaian felgyorsult. Jelenleg az épület átadását Gaudí halálának a századik évfordulójára tervezik.

Robottechnológiával tudják befejezni Gaudi elképzelését /Forrás:CNN

Aki több fotót vagy információt szeretne látni a templomról, ajánlani tudom neki a https://sagradafamilia.org oldalt, de érdemes egy barcelonai utazás keretében megtekinteni a templomot, garantálom, varázslatos élmény lesz.

By tiboldm

Hasonló cikkek