A Westminster apátság központi szerepet tölt be a brit emberek életében, de vajon miért olyan különleges ez az épület? Erre a kérdésre próbáltam választ találni, amikor az őszi szünetben pár napot London városában töltöttem. A templom látogatásakor rájöttem, hogy ezt a kérdéskört több szempontból is meg lehet vizsgálni.
Amikor először megpillantottam az apátságot, akkor egy grandiózus, díszes tömeggel találtam szembe magam, amely első látásra lenyűgözött. Az épület egyértelműen a gótika stílusjegyeit mutatja, díszes és a végletekig részletes. A tornyokkal és a csúcsíves formákkal rendelkező homlokzat olyan, mintha az égig nyújtózkodna. A templomba belépve a külsejéhez hűen, a belső teret is a pompázat jellemzi. A nagy belmagasság, az árkádsorok, a színes ablakok, az oszlopok és a boltozat részletezettsége olyan érzetet kelt bennünk, mintha nem is evilági építmény lenne.
Ez az anglikán templom fontos szerepet tölt be az angol királyi család életében, így a közemberek életében is. Itt több, mint 40 uralkodót koronáztak meg, valamint 18 uralkodó temetkezési helyéül szolgál, mint például I. Mária skót-, I. Erzsébet angol-, Anna brit királynő. Nem csak nemesi származású személyek nyugszanak itt, hanem tudósok, fizikusok, illetve írók és szerzők is, akiknek a költeményei a mai napig nagy hatással vannak ránk. Megtalálható az épület egyik szegletében az úgynevezett költők sarka, amely egyfajta megemlékezés költőkről és írókról. Ilyen emlékművet kapott Charles Dickens, a Bronte testvérek, William Shakespeare és Jane Austen. Az épület emellet számos királyi esküvő helyszíne volt. Szerintem mind emlékszünk Vilmos walesi herceg és Kate Middleton esküvőjére, amire 2011-ben került sor.
Az apátság fontos szerepet tölt be azon emberek életében, akik gyakorolják a vallást. Naponta több szentmisét tartanak itt. Azalatt az idő alatt, amíg az épületet fedeztem fel, többször is felszólították a látogatókat az elmélyedés fontosságára, és tartottak időnként közös imádságot is. Az istentiszteletek meghittségét a templom hangulatán kívül tovább emeli a kórus, amely a 14. század óta működik. A kórus férfiakból áll, köztük felnőttekből és kisgyermekekből.
Az épületben található a Westminster iskola, amelyben az oktatás szintén a 14. század óta folyik az apátság szerzeteseinek segítségével.
Amikor jegyet foglaltam a Westminster apátságba, nem gondoltam volna, hogy egy ilyen kivételes, maradandó élményben lesz részem. A körbejárás során az odalátogatók mind kapnak egy fülhallgatót és egy elektronikus eszközt, amely segítségével sok-sok videóanyag áll rendelkezésükre, amelyek elmesélik a templom történetét. Úgy gondolom, ha valaki egyszer ellátogat London városába, akkor mindenképpen ejtse útba az apátságot, mert egy nem mindennapi gótikus csodáról van szó. Egy tökéletes, nyugodt délutánt tud az ember eltölteni itt, nemcsak a belső térben bezárva, hanem a hozzá tartozó belső udvarban és folyosókon megpihenve.
A kérdésre választ adva, hogy miért is olyan különleges a Westminster apátság azt mondanám, hogy ez a templom minden szempontból, legyen az vallási, kulturális, építészeti, szociológiai hozzáad az emberek életéhez. Egy olyan épületről van szó, amely a mellette elsétáló emberek figyelmét egyből magára vonja és ha mással nem is, csupán a külsejével becsalogatja a turistákat.