Én, mint Kriszbacher Ildikó ösztöndíjas, mindig érdeklődtem a különböző kutatási témák iránt. Ehhez az ösztöndíjhoz kapcsolódóan egy kötelező szabadon választható tantárgyat kellett felvennem, és sokat gondolkodtam, hogy vajon melyiket válasszam. Végül a „Tehetséggondozás és kutatástámogatás a 21. században” című tantárgyat vettem fel. Utólag nem bántam meg, hiszen rendkívül izgalmas volt az előadás. A generációs szakértelemről beszélgettünk, ami valóban időszerű téma. Szerintem még soha nem figyeltem annyira egy előadásra, mint most, és talán még ilyen szorgalmasan sem jegyzeteltem. Leginkább a Z generációt elemeztük, alaposan körbejártuk. Nagyon érdekes volt, hogy az oktató szinte leírta az életemet, ami elhangzott, az szinte mind igaz volt rám, persze voltak kivételek is, nagyon minimálisan, talán egy a százhoz.
Te tudtad, hogy összesen hét generáció él a földön? Na jó, lehet, hogy még csak hat, hiszen egyes sajtóforrások szerint a Béta generáció még nem teljesen hivatalos, mivel január 1-jén született meg az első képviselője. De honnan is számoljuk a generációkat? Íme az idővonal:
Veteránok (a néma generáció): 1928–1945
Baby boomerek: 1946–1964
X generáció: 1965–1980
Y generáció: 1981–1996
Z generáció: 1997–2009
Alfa generáció: 2010–2024
Béta generáció: 2025–2039Az alfa generációval kapcsolatban már különböző hipotézisek is megjelentek: egyesek szerint őket nem is „alfa generációnak” kellene nevezni, hanem „pandémia generációnak” vagy Covid generációnak. Mások az „AI generációra” utalnak. Mások pedig „érintőképernyős generációként” említik őket. De miért is hívják őket így? Mert ők már ebbe a digitális világba születtek bele, ahol szinte mindenki a kezében tart egy okoseszközt. Van, akit már a születése előtt látott a nagyvilág ultrahangképekben, más pedig pár hónaposan már a táblagépen nézi a mesét. Tudtad, hogy van olyan babakocsi a piacon, amelyen már telefontartó vagy tablettató is található, hogy a gyermek út közben is nézhesse a kedvenc meséjét?
A Z generáció tagjai közül talán már sokan megtapaszthatták azt a jelenséget, hogy az idősebb generációk azt mondják nekik: „Nektek minden könnyebb, hiszen ebbe nőttetek bele”. Én magam is rengetegszer hallom ezt a családtagoktól és az ismerősöktől: „áh, te ezt gyorsan megtanulod, neked könnyen megy!” Mintha a digitális világ garantálná, hogy azonnal megértsünk és kezelni tudjunk minden technológiai újdonságot. Pedig ez nemigen van így, az, hogy valaki egy adott korban nő fel, még nem jelenti azt, hogy magától értetődően ismeri és érti az összes digitális eszközt.
A Z generációnál már egyre többször megfigyelhető a figyelemzavar és úgy tűnik, hogy az alfa generációnál ez még erősebb lesz. A béta generációnál pedig inkább felerősödhet.
De hogy miért lesz mindez így? Miért figyelhetünk meg ilyen trendeket a különböző generációk esetében? Erről fogok bővebben beszélni a következő cikkekben.
A generációk és a jövő kihívásai
