PTE MIK

Szerintem a legtöbb ember, aki valaha tartózkodott már fából készült épületben, pozitív véleménnyel van az ilyesfajta építményekről. A fa mint anyag meleg, az otthon érzését kelti bennünk, ezért is gondolom úgy, hogy nem véletlen az sem, hogy sokan az otthonainkat fabútorokkal rendezzük be. De vajon van-e árnyoldala a faépítészetnek? A legutóbbi tanulmányom során körbejártam ezt a kérdéskört.

A faépítészet története szervesen összefügg az emberi találékonyság fejlődésével. Már az őskorban összetákoltak fából kunyhókat, a középkorban pedig elkezdtek vázas épületeket építeni fából. Tehát a faépítészet nagyon régre nyúlik vissza.

Fenntarthatóság szempontjából nagyon jó választás, ha fából építkezünk, hiszen a fatermékek előállítása kevesebb energiát igényel, mint a beton- és az acéltermékek. Emellett a fa egészséges lakóklímát biztosít, hiszen segít szabályozni a levegő nedvességtartalmát úgy, hogy ha a páratartalom meghaladja a 30%-ot, a fa beszívja a nedvességet, ha ez alá süllyed, akkor kiengedi. Ami számomra meglepő és új információ volt a kutatások során, hogy a fa a kivágása után is megköti a szén-dioxidot és akár 40–100 évig képes megkötni magában a szenet. Előregyártott házakat tudunk építeni fából is. Ebből adódóan az egyes elemek előregyártásával az összköltség és az idő is megtakarítható. A pozitív tulajdonságok felsorolását azzal zárnám, hogy a fa akármilyen lehetetlen is, de stabilan és biztonságosan ég. De mit is jelent ez? Azt, hogy a fát beégésre lehet méretezni, tehát előre meg tudják mondani a szakértők, hogy egy adott idő alatt tűz hatására hány cm ég le a faelem keresztmetszetéből. Ezzel szemben például az acélszerkezet, még ha nem is éghető anyagból épül, magas hőmérséklet hatására gyorsan elveszti a teherbíró képességét, ezáltal kiszámíthatatlanabb, mint egy faszerkezet.

Milyen hátrányai vannak a fából készült épületeknek? Fontos tudnunk azt, hogy az új, fából készült épületek esetében szükséges a megelőző faanyagvédelem használata, illetve az idő elteltével megszüntető védelemre is szükség lehet. Ezeket az információkat talán a legtöbbünk már tudta, viszont arról nem sokat hallani, hogy ezek a vegyszerek milyen hatással vannak a külvilágra. Nagyon mérgező a vízi élővilágra és kerülni kell az effajta anyagok környezetbe jutását. Nem tudom, hogy mennyien hallottatok már a fából készült CLT-rendszerről. Az itt felhasználandó rétegelt-ragasztott fatermékekhez különféle ragasztókat használnak. Mi történik, ha ezeket a fatermékeket elégetik? Tűz esetén szén-monoxid, szén-dioxid és más mérgező gázok szabadulhatnak fel. A veszélyes bomlóanyagok belégzése súlyos egészségkárosodást okozhat. Végül, de nem utolsósorban meg szeretném említeni az erdőirtást mint a faépítészet negatív hatását. Az erdőpusztulás a fenntarthatatlan fakitermeléshez kapcsolódó folyamat. Az erdőirtáshoz nagy részben hozzájárul globálisan az ipari mezőgazdaság, az urbanizáció és a klímaváltozás is. Mik a következményei? Az erdő mint élőhely megszűnésével megbillen az adott terület biodiverzitása. Lokális következménye a szárazság és a felmelegedés.

A faépítészet pozitív és negatív oldalát kutatva arra jutottam, hogy a téma megosztó, és nem is lehet letenni a voksot valamelyik oldalon. Mint minden más építőanyagnak, a fának is vannak előnyei és hátrányai. Úgy gondolom, ha valaki építkezik vagy esetleg tervez, mérlegelni kell a felhasználandó anyagok tulajdonságait, hatásait. Szerettem volna ezzel a cikkel arra késztetni titeket, hogy mint itt e téma kapcsán, úgy minden más témában fontos körbejárnunk a problémát és minden oldalról megvizsgálni.

Hasonló cikkek