PTE MIK

A legtöbbet látott fénykép – Tudod miről van szó?

Sokan a fényképezést inkább technológiai innovációnak tekintik, mintsem valódi művészetnek. Ma már nem igényel túl nagy művészetet az, hogy valaki egy hirtelen mozdulattal elő vegye a zsebéből a telefont és megörökítse az éppen neki tetsző pillanat varázsát, ami az órai munkától kezdve a csillagos égboltig szinte bármi is lehet.

A becslések szerint másodpercenként 57000 fénykép készül a világban. A készített fényképek közül eléggé kevés lesz igazán ismert, a közönség körében híres fénykép.

A legtöbbek által látott fényképek általában valamilyen történelmi hatás eredményeként jönnek létre. Ilyen történelmi hatás lehet egy háború, tiltakozás, de akár egy elnökválasztás is. Elvégre miért ne lehetnének az elnöki portrék is ismert fotók? Ennek köszönhetően lett az emberiség gazdagabb az olyan ismert fényképekkel, mint a közismert Che Guevara portré, ember a Holdon, az afgán lány, de még sorolhatni lehetne a híresebbnél híreseb fotókat.

Ennek ellenére könnyen előfordulhat, hogy egy másmilyen közegből jövő személy ezeket a képeket nem ismeri vagy nem is látta. Na jó, azt azért biztosra veszem azért, hogy a Che Guevara portréval, vagy a holdraszállás fényképeivel azért elég sokan találkoztak.

Viszont biztosan nehéz lenne mérni, hogy ki melyik fényképet látta már életében.

A kutatások alapján a legtöbbet látott fényképen nem található személy. Ráadásul a fénykép nem is valami neves történelmi eseményt ábrázol a 20. század valamelyik elrontott bugyrából.

A legtöbbször látott fénykép az informatika fejlődésével vált ismertté. A fényképen egy nyugalmas zöld domboldal látható tavaszias napsütésben, kék éggel és néhány ártatlan felhővel.

A leírásomból sikerült kitalálni, mi a legismertebb fénykép?

Megsúgom:

A Windows XP háttérképe.

A képet Charles O’Rear készítette 1996-ban. Eredeti címe a Bliss névre hallgat, ami magyarul nagyjából annyit tesz: lanka.

És hogy hogyan lett a legkeresettebb operációs rendszer háttérképe?

Egy szép esős napot követő délutánon O’Rear az akkori barátnőjéhez, később feleségéhez utazott, amikor az autója ablakán kinézve meglátta a varázslatos domboldalt. Kényszert érzett arra, hogy megálljon, hogy megörökítse a szép tájat. A domboldalról négy fotót készített.

Röviddel azután, hogy O’Rear a négy fénykép közül a legjobbat elküldte a Bill Gates által alapított Corbis (mai nevén Gettyimages) képlicenc-szolgáltatásnak, a Microsoft egy 100000 dolláros (kb. 187000 dollár mai árfolyamon) ajánlattal kereste meg. Ez a 100000 dollár akkoriban a legnagyobb összegnek számított, amit egy képért kifizettek.

Ennek ellenére O’Rear máig bánja, hogy igent mondott a fényképéért ajánlott 100000 dolláros ajánlatra. Saját elmondása szerint minden a képével rendelkező Windows-rendszerrel futó gépért egy centet kellett volna kérnie.

Az érvelése nem alaptalan, ugyanis 2001-től 2014-ig minimum 1 milliárd Windows XP rendszerrel futó számítógépet adtak el a világban. 

Ha valakinek nagyon megtetszene a fénykép és repülővel bárhová elmenne, akkor annak a kaliforniai Sonomáig kellene utaznia. A helyszínen viszont csalódás fogja érni, mivel időközben a legtöbbet látott domboldalt szőlőtőkékkel ültették be, ugyanis jelenleg egy borászat működik a felületén.

By tiboldm

Hasonló cikkek