Amióta az eszemet tudom, a könyvek fontos szerepet játszottak az életemben. Ha jobban belegondolok, ez abból is adódhat, hogy jó példaként mindig ott volt előttem a családom könyvek iránti szeretete.
Amikor kicsi voltam, akkor azt láttam, hogy az anyukám és az apukám kezében mindig ott volt egy könyv, persze amikor idejük engedte, és ez felettébb felcsigázta a gondolataimat. Eleinte nemigen értettem, miért szeretnek olyan nagyon olvasni. Félreértés ne essék, imádtam a könyveket, de inkább azt szerettem, amikor a nagymamám olvasott nekem Grimm- vagy Andersen-meséket vagy a Képes Biblia történeteit. Amikor megtanultam olvasni, akkor először a kötelező olvasmányokkal találkoztam, de őszintén szólva nem nyerték el a tetszésemet. Tisztán él bennem az emlék, amikor anyukám azt javasolta, hogy menjünk el a könyvtárba és válasszak magamnak egy olyan könyvet, amit szívesen elolvasnék. Így kerültem közelebb olyan történetekhez, amelyek megalapozták azt a szeretetet, amit a mai nap az olvasás iránt érzek.
Szerintem az olvasás egy olyan hobbi, amit rengeteg ember alulértékel. Úgy gondolom, hogy az emberek többsége, akik nem szeretnek olvasni, nem adtak vagy adnak esélyt annak, hogy megtalálják azokat a típusú könyveket, amelyek a leginkább lekötik őket. A megfelelő könyv megtalálása nehéz, én is kipróbáltam már több műfajt is. Sok mindentől függ, hogy éppen milyen történetet szeretnek olvasni az emberek. Befolyásolja ezt az éppen adott élethelyzet és a mentális jólét is. Ha valaki például saját magát szeretné fejleszteni, akkor arra ott vannak az önfejlesztő, pszichológiai könyvek, de ha épp rejtélykedvelő, akkor a krimikből, thrillerekből válogathat.
Ha ma megkérdez valaki engem, hogy mit jelent számomra az olvasás, akkor azt mondanám neki, hogy menedéket. Vannak olyan napok, amikor alig várom, hogy a kezembe vehessem az éppen aktuális olvasmányomat és egy bögre forró tea vagy jeges tea (évszaktól függően) mellett belemerüljek az olvasásba. Miközben olvasok, egy új világ teremtődik meg bennem. Elképzelem az író által leírtakat, így ha csak egy kis időre is, de kiszakadok a mindennapokból, és szinte egy másik élet részese lehetek a sztori által. Őszintén szólva ha tehetném, szerintem minden egyes nap olvasnék. Sajnos sokszor az egyetem vagy a munka miatt ez nem jön össze, de amikor szünetem van, akkor mindig igyekszem többet olvasni, hiszen eszembe jut az az érzés, amit az olvasás kelt bennem.
De milyen jótékony hatásai vannak az olvasásnak, amelyeket én is tapasztaltam az évek során magamon?
1. Csökkenti a stresszt. Olvasás közben egyfajta kibúvót kapsz a mindennapi problémák elől.
2. Megtanít koncentrálni. Az olvasás egy olyan tevékenység, amely mellett nemigen lehet más tevékenységet végezni, így csak a könyvre tudunk összpontosítani, ezáltal a fókuszálás képességét fejlesztjük.
3. Fejleszti a fantáziát. Talán ez az az előny, ami számomra a legfontosabb. Hiszen minél többet olvasok, annál jobban úgy érzem, hogy kreatívabb lesz az elmém, ami nem mellesleg jól jön a jövendőbeli szakmámban is.
Nagyon remélem, hogy a cikkben megfogalmazott gondolataim eljutnak olyan emberekhez, akik eddig nem szerettek olvasni. Hiszem azt, hogy megéri esélyt adni a könyveknek, és nem szabad hagyni, hogy egy-egy velük kapcsolatos negatív élmény megutáltassa az olvasást.